شیمی جوان
شیمی علمی برای زندگی

دانشمندان سرن خواستار جایگزین قویتر برای برخورددهنده هادرون شدند

دانشمندان مرکز تحقیقات هسته ای اروپا پیشنهاد کردند که یک جایگزین قویتر برای برخورد دهنده بزرگ هادرون در نظر گرفته شود.
دانشمندان سرن ( مرکز تحقیقات هسته ای اروپا) اعتقاد دارند که یک دستگاه قدرتمند تر از برخورد دهنده بزرگ هادرون می تواند به جستجو برای اجزای تشکیل دهنده کیهان کمک کند تا پاسخی برای پرسشهایی پیدا شود که مدتها بدون جواب مانده اند.
یکی از طرحها شامل بیرون آوردن این آشکارساز بزرگ و کاشف ذره بوزون هیگز است که در
۲۷ کیلومتری زیر زمین دفن شده است.
طرح دیگر در این رابطه ساخت یک آشکارساز کاملا جدید است، یک ابر برخورد دهنده که می تواند شعاع
۸۰ کیلومتری خود را اندازه گیری کند، توانی که سه برابر آشکار ساز کنونی تلقی می شود.

برخورد دهنده بزرگ هادرون در ۲۷ کیلومتری زیر زمین در مرز سوئیس و فرانسهادامه مطلب


نوع مطلب : خبر شیمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 22 شهریور 1391 :: نویسنده : بنیامین اکابری

دانلود جزوه صنایع شیمیایی(مخصوص دانشجویان صنایع شیمیایی)

جهت دانلود در زیر روی گزینه دنبالک ها: دانلود(PDF)کلیک کنید

                               

نوع مطلب : دانلود جزوه صنایع شیمیایی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : دانلود pdf،

ساختارهای آلی فلزی آهنربایی برای تحویل داروها

دانشمندان آلمانی نانو آهن رباها را در درون ساختارهای آلی فلزی (MOFs) قراردادند. این ساختارهای آلی فلزی آهنربایی را می توان با یک دارو پر کرد و در نتیجه هر گاه یک میدان مغناطیسی ایجاد شود این دارو در محل میدان رها می شود.

استفان کسکل از دانشگاه صنعتی درزدن و همکارانش ساختارهای آلی فلزی آهنربایی را با جمع کردن ذرات فوق پارامغناطیس اکسید آهن در ساختارهای آلی فلزی کربوکسیلات ساخته اند. مولکولهای کربوکسیلات نانوذراتی پایدار و فعال می باشند.

این گروه ساختارهای آلی فلزی را با ایبوپروفن پر می کنند و عمل حمل آن را شروع می نمایند و پس از آن با یک میدان مغناطیسی خارجی به سادگی عمل رها سازی دارو(ایبوپروفن) را انجام می دهند. میدان مغناطیسی خارجی موجب گرم شدن ساختارهای آلی فلزی آهنربایی می شود و در نتیجه موجب رها شدن دارو از ساختمان آلی فلزی می شود.

عملکرد فوق پارا مغناطیسی ساختارهای آلی فلزی با گرمادهی مغناطیسی موجب شروع تحویل دارو می شود.

پیش از این ساختارهای آلی فلزی مغناطیسی نیز درست شده اند ولی دستکاری آنها ( تحت اختیار در آوردن آنها) امکان پذیر نبود. اما ساختارهای آلی فلزی آهنربایی که توسط کسکل تعبیه شده اند را می توان به آسانی از بیرون دستکاری کرد. و این به دلیل قدرت نفوذ میدانهای مغناطیسی از پوست انسان می باشد. مولدهای میدان مغناطیسی که می توانند برای رهاسازی داروها مورد استفاده قرار گیرند به صورت تجاری در دسترس می باشند. هر چند پیش از این ساختارهای آلی فلزی آهنربایی در بدن انسان استفاده شده است ولی آزمون سمیت این محصول نیز بطور مجزا صورت خواهد گرفت.

لوهی می گوید:«نگهداری و حفاظت مناسب در فرایندهای صنعتی و دارویی در آینده بسیار سخت و دشوار است. عملکرد ساختارهای آلی فلزی آهنربایی می تواند سازه های کوچکی را در این راه فراهم سازد.»

کریستین سر که متخصص جامدات منفذ دار از دانشگاه ورسیلز فرانسه می باشد ضمن اعلام موافقت خود می گوید:« این ذرات در آینده نزدیکی، توانایی استفاده از نانوساختارهای آلی فلزی را در عملکرد تحویل دارو افزایش می دهند و آنها ابزار جدیدی را در حوزه  ساختارهای آلی فلزی زیست داروها معرفی خواهند کرد.»

 

 

نوع مطلب : مقالات شیمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 16 شهریور 1391 :: نویسنده : بنیامین اکابری

مطالب عجیب درباره انیشتین

-1اوبا سر بزرگ متولد شد
وقتی انیشتن به دنیا آمد او خیلی چاق بود و سرش خیلی بزرگ تا آنجایی که مادر وی تصور می کرد، فرزندش ناقص است،اما او بعد از چند ماه سر و بدن او به اندازه های طبیعی بازگشت.

2-حافظه اش به خوبی آنچه تصور می شود، نبود
مطمئنا انیشتن می توانسته کتابهای مملو از فرمول و قوانین را حفظ کند،اما برای به یاد آوری چیز های معمولی واقعا حافظه ضعیفی داشته  است. او یکی از بدترین اشخاص در به یاد آوردن سالروز تولد عزیزان بود و عذر و بهانه اش برای این فراموشکاری، مختص دانستن آن [تولد ]برای بچه های کوچک بود.

3-او ازداستانهای علمی-تخیلی متنفر بود
انیشتن از داستانهای تخیلی بیزار بود. زیرا که احساس می کرد ،آنها باعث تغییر درک عامه مردم ازعلم می شوند و در عوض به آنها توهم باطلی از چیز هایی که حقیقتا نمی توانند اتفاق بیفتند میدهد.
به بیان او “من هرگزدر مورد آینده فکر نمی کنم،زیراکه آن به زودی می آید. به این دلیل او احساس می کرد کسانی که بطور مثال بشقاب پرنده ها را می بینّند باید تجربه هایشان را برای خود نگه دارند.

4-او در آزمون ورودی دانشگاه اش رد شد
درسال ۱۸۹۵ در سن ۱۷ سالگی،انیشتن که قطعا یکی از بزرگترین نوابغی است،که تا کنون متولد شده،در آزمون ورودی دانشگاه فدرال پلی تکنیک سوییس رد شد.
در واقع او بخش علوم وریاضیات را پشت سر گذاشت ولی در بخش های باقیمانده، مثل تاریخ و جغرافی رد شد.وقتی که بعدها از او در این رابطه سوال شد؛او گفت:آنها بی نهایت کسل کننده بودند، و او تمایلی برای پاسخ دادن به این سوالات را در خود آحساس نمی کرد.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : زندگینامه بزرگان شیمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

كشف شیوه ای برای جداسازی سرب از خون

دانشمندان كره ای موفق به كشف روشی برای جدا كردن فلزات سنگین خطرناك موجود در خود مانند سرب با استفاده از آهن رباهایی مخصوص شدند. نتایج تحقیقات این تیم از كره جنوبی كه در یك مجله معتبر علم شیمی چاپ شده، نشان می دهد این روش تقریباً مشابه انجام دیالیز است كه خون از بدن خارج شده و به اتاقكی هدایت می شود كه دربردارنده این ذرات مغناطیسی غیر مضر هستند. سپس با استفاده از میدان های مغناطیسی، این ذرات از خون خارج می شوند و خون تصفیه شده از دستگاه خارج می گردد. سرب، فلزی سنگین و خطرناك به ویژه برای كودكان است كه روندی ایمن و موثر برای تصفیه خون از وجود این فلز، بسیار مهم و حیاتی می باشد. براساس این گزارش، این تیم پزشكی از دپارتمان شیمی دانشگاه ملی گایئونگ سانگ كره جنوبی با استفاده از این روش موفق به برداشتن 96 درصد یون های سربی از نمونه های خون شده اند.وجود سرب در خون در كشورهای توسعه یافته اكثراً نتیجه خطرهای موجود در شغل افراد است كه می تواند از سرب موجود در رنگ تا سرب موجود در بنزین متفاوت باشد. جدای از موقعیت شغلی، كودكان نیز گاهی اوقات دچار مسمومیت سرب می شوند.

نوع مطلب : خبر شیمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

نانولوله های تار عنکبوتی پرتوها را جذب می کند

دانشمندان چینی می گویند: تار عنکبوتی شفاف که فیلمی تشکیل شده از نانولوله های کربنی بهم متصل شده(CNTs) می باشد، کار آیی بالایی در گیر اندازی انرژی خورشید دارد.

CNT ها چون خواص الکتریکی بسیار خوبی دارند، توانایی دارند تا در گستره وسیعی از تکنولوژیهای مدرن بکار برده شوند. که از این دسته می توان از حسگرها تا صفحات نمایشگر انعطاف پذیر را نام برد. با این وجود، روش مناسبی برای تولید فیلمهای CNT که هم رسانایی و هم شفافیت خوبی نشان دهند بطور مطلق بدست نیامده است و کاربردهای این صفحات را محدود می کند.

آنیوان کائو و همکارانش در دانشگاه پکینگ و سینگوا روش سنتز مستقیم را برای دستیابی به CNT تار عنکبوتی که شفاف و بسیار رسانا می باشد، بکار برده اند. آنها از ترسیب بخارات شیمیایی برای رشد دادن CNT های بسیار بلند استفاده می کنند. و با اضافه کردن اتانول، CNT ها را به صورت مجموعه هایی فشرده در می آورند.

 ادامه مطلب


نوع مطلب : فناوری نانو، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 6 )    1   2   3   4   5   6   
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic